Mapy niejako z definicji przekazują w maksymalnie syntetyczny sposób ogrom wiedzy jaki stoi u podstaw wykreślenia, czy w dzisiejszych czasach raczej wyświetlenia, takich czy innych wydzieleń, obszarów, obiektów liniowych lub punktowych na mapie. W założeniach wszystkich aplikacji mapowych CBDG zawsze była projektowana i wdrażana funkcjonalność docierania najkrótszą drogą do jak najbardziej szczegółowych, źródłowych informacji o wybranym na mapie obiekcie.
Można by powiedzieć, że w przypadku danych cyfrowych, jakie znajdują się w CBDG, sprawa jest prosta, bo właściwie zaczyna i kończy się na linku do zasobu źródłowego. Aby ten link dało się precyzyjnie zaadresować potrzebne są odpowiednio zaprojektowane i napisane aplikacje do udostępniania danych i w CBDG jest to przyjętym standardem. Jeśli jednak nie ma takiej dedykowanej aplikacji zawsze jeszcze pozostają do wykorzystania cyfrowe kopie klasycznych materiałow źródłowych, takie jak skany map, czy tekstów.
Do tej pory sprawa była prosta, bo mieliśmy do czynienie z prostą relacją – jeden obiekt na mapie – jeden zasób źródłowy. Jednak z momentem rozpoczęcia udostępniania seryjnych map arkuszowych pojawiła się potrzeba przekierowywania użytkownika z wybranego na mapie arkusza, czy arkuszy, zarówno do samej mapy, jak i do tekstu objaśnień do niej. Dlatego aby zapewnić możliwość przekierowywania z jednego obiektu mapie do wielu docelowych miejsc stworzono w CBDG nową aplikację, która ten problem rozwiązuje.
Na ilustracji powyżej zobrazowana jest typowa sytuacja przekierowywania nową aplikacją do tekstu i skanu arkusza mapy wybranego z warstwy informacyjnej "Skorowidz Szczegółowej mapy Geologicznej Polski". |