Newsletter CBDG Wiadomość nie wyświetla się poprawnie? Zobacz jako stronę html
Ikona papierowy samolocik

Newsletter CBDG, 26 sierpnia 2016

Logo PIG-PIB
Państwowy Instytut Geologiczny
Państwowy Instytut Badawczy
Centralna Baza Danych Geologicznych
Nowości
Nowa aplikacja CBDG
Na skróty do danych źródłowych
Aplikacja przekierowująca do zasobów źródłowych
(CBDG resources)

Mapy niejako z definicji przekazują w maksymalnie syntetyczny sposób ogrom wiedzy jaki stoi u podstaw wykreślenia, czy w dzisiejszych czasach raczej wyświetlenia, takich czy innych wydzieleń, obszarów, obiektów liniowych lub punktowych na mapie. W założeniach wszystkich aplikacji mapowych CBDG zawsze była projektowana i wdrażana funkcjonalność docierania najkrótszą drogą do jak najbardziej szczegółowych, źródłowych informacji o wybranym na mapie obiekcie.

Można by powiedzieć, że w przypadku danych cyfrowych, jakie znajdują się w CBDG, sprawa jest prosta, bo właściwie zaczyna i kończy się na linku do zasobu źródłowego. Aby ten link dało się precyzyjnie zaadresować potrzebne są odpowiednio zaprojektowane i napisane aplikacje do udostępniania danych i w CBDG jest to przyjętym standardem. Jeśli jednak nie ma takiej dedykowanej aplikacji zawsze jeszcze pozostają do wykorzystania cyfrowe kopie klasycznych materiałow źródłowych, takie jak skany map, czy tekstów.

Do tej pory sprawa była prosta, bo mieliśmy do czynienie z prostą relacją – jeden obiekt na mapie – jeden zasób źródłowy. Jednak z momentem rozpoczęcia udostępniania seryjnych map arkuszowych pojawiła się potrzeba przekierowywania użytkownika z wybranego na mapie arkusza, czy arkuszy, zarówno do samej mapy, jak i do tekstu objaśnień do niej. Dlatego aby zapewnić możliwość przekierowywania z jednego obiektu mapie do wielu docelowych miejsc stworzono w CBDG nową aplikację, która ten problem rozwiązuje.

Skany arkuszy MLP

Na ilustracji powyżej zobrazowana jest typowa sytuacja przekierowywania nową aplikacją do tekstu i skanu arkusza mapy wybranego z warstwy informacyjnej "Skorowidz Szczegółowej mapy Geologicznej Polski".

MapaLitogenetyczna Polski

Kolejny przykład ilustruje sytuację rzec by można ekstremalną, gdzie z warstwy informacyjnej "Seryjne mapy geologiczne Polski w skali 1:50 000" użytkownik dostaje dostęp aż do 12 różnych materiałów źródłowych jakie są związane tylko z jednym arkuszem wybranym ze skorowidza map seryjnych.

Ten sam jednolity mechanizm przekierowujący do zasobów źródłowych będzie zastosowany również we wszystkich innych przypadkach, takich jak: otwory wiertnicze, jaskinie, sejsmika 2D, 3D i wiele innych, które udostępnia CBDG. Zgodnie z założeniami przyjętymi dla nowych aplikacji CBDG i ta napisana jest w sposób umożliwiający korzystanie z niej na wszelkiego rodzaju urządzeniach, w tym przenośnych, z małymi ekranami.

Zachęcamy do korzystania z aplikacji GeoLOG, za pomocą której zapewniamy najszerszy dostęp do informacji geologicznej

http://geolog.pgi.gov.pl/

Szukasz danych?

Odwiedź Portal CBDG:

geoportal.pgi.gov.pl
 
CBDG Ikona baza danych PIG-PIB