Dobiega końca europejski projekt WATERPROTECT – Innovative tools enabling drinking WATER PROTECTion in rural and urban environments. Trwał on ponad 3 lata i był finansowany z funduszy unijnych w ramach programu Horyzont 2020. Jego zasadniczym celem było wypracowanie nowoczesnych zasad gospodarowania zasobami wodnymi i efektywnej ochrony wód na terenach intensywnie użytkowanych rolniczo. Projekt był realizowany w 7 krajach na zróżnicowanych obszarach pilotażowych. W Polsce była to położona w województwie zachodniopomorskim zlewnia rzeki Gowienica Miedwiańska. W projekcie razem z Państwowym Instytutem Geologicznym – PIB, udział wzięły Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, a ponadto współpracowały: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Wodociągi Zachodniopomorskie, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie oraz Wójt Gminy Warnice.
Jednym z warunków zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi jest łatwy dostęp do konkretnych informacji z danego terenu. Dlatego w ramach projektu zaplanowano budowę narzędzia pozwalającego na prosty i szybki dostęp do zintegrowanych danych. W Polsce do tego celu wykorzystano wiedzę, doświadczenie zespołu CBDG i funkcjonujące już w PIG-PIB rozwiązania informatyczne.
W efekcie prac powstało repozytorium bazodanowe gromadzące dane archiwalne oraz zbierane w trakcie trwania projektu. Harmonizacji poddano dane z 6 różnych źródeł:
- Państwowy Instytut Geologiczny – PIB
- Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
- Instytut Technologiczno – Przyrodniczy
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
W wyniku prac powstało repozytorium zawierające ujednolicone dane. Posłużyło ono za źródło do przygotowania usług mapowych, w celu ich publikacji w internecie. Do ich prezentacji wykorzystano sprawdzone już od lat rozwiązania prezentujące w dane CBDG: Portal GEOLOGIA i aplikację mobilną GeoLOG. Na potrzeby projektu Waterprotect powstały specjalnie dla niego dedykowane wersje tych aplikacji. Oferują one znane wcześniej funkcjonalności a dodatkowo Portal WATERPROTECT wzbogacony został o narzędzia do przeglądania danych pomiarowych w formie wykresów, w tym z kilku punktów jednocześnie. |