Od trzech lat specjaliści z Centralnej Bazy Danych Geologicznych, we współpracy z pracownikami Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku biorą udział w projekcie „Elektroniczne Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych eCUDO.pl”. Projekt właśnie zbliża się do końca i jego efekty są już dostępne w sieci.
We wtorek 13 grudnia 2022 roku w Państwowym Instytucie Geologicznym–PIB odbędzie się spotkanie konsultacyjno-szkoleniowe prezentujące założenia projektu oraz osiągnięte cele. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu. Udział jest bezpłatny. Ze względów organizacyjnych konieczne jest przesłanie do 6 grudnia 2022 r. zgłoszenia udziału na adres ecudo@pgi.gov.pl.
Link do wydarzenia na stronie PIG-PIB - https://www.pgi.gov.pl/kalendarium-pig-pib/984/spotkanie-konsultacyjno-szkoleniowe-projektu-elektroniczne-centrum-udostepniania-danych-oceanograficznych-ecudo-pl.html
Celem projektu eCUDO.PL jest stworzenie w sieci jednego punktu dostępu do jak najszerszej informacji o danych oceanologicznych oraz innych związanych z obszarami morskimi, jak np. dane geologiczne. Ważnym założeniem projektu było też aby te dane były łatwo dostępne, bez konieczności logowania się, czy wypełniania skomplikowanych formularzy.
W projekcie biorą udział wiodące ośrodki naukowe zajmujące się problematyką obszarów morskich. Projekt eCUDO.pl tworzy konsorcjum siedmiu partnerów Projektu:
- Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – lider projektu,
- Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy,
- Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni,
- Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy,
- Uniwersytet Gdański,
- Uniwersytet Szczeciński,
- Akademia Pomorska w Słupsku.
W trakcie budowania systemu eCUDO.pl powstała baza metadanych opisujących ponad 7 milionów rekordów w zasobach wszystkich uczestników projektu. W tej liczbie ponad 14 tysięcy rekordów metadanych sięga do zasobów CBDG aby w ten sposób udostępniać informację geologiczną z obszaru Bałtyku.
Projekt jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, II Oś priorytetowa E-administracja i otwarty rząd (No POPC.02.03.01-00-0062/18-00). |